Tıp Fakültesi

nail-yilmaz

 

 

 

 

Dekan Mesajı 

Sevgili Öğrenciler,

Çok zorlu sınavları başararak Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi oldunuz. Bu zorlu yolculukta başta ebeveynleriniz, öğretmenleriniz ve sizi sevenler size yardımcı olmak için her türlü fedakârlığı gösterdiler. Sizler de bunu boşa çıkarmayarak; çalışmanız, gayretiniz ve azminizle kendinizi kanıtladınız. Sizleri tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum. Ancak şimdi yeni ve uzun bir süreç başlamakta; Tıp Fakültesi Eğitimi.

Şüphesiz her mesleğin kendine özgü bir eğitim-öğretim metodolojisi vardır. Tıp Eğitimi altı yıllık bir “Entegre” eğitim-öğretim dönemini kapsamaktadır. İlk üç yılı Temel Tıp Bilimleri ağırlıklı bir eğitim-öğretim olan “Klinik Öncesi Dönem” olarak adlandırılır. Bu dönem de tıbbın temelini oluşturan temel tıp bilimleri ağırlıklı olmakla beraber, kurulların içerisinde yer alan Dâhili ve Cerrahi Tıp Bilimleri dersleri de okutulacak, uygulamaları yapılacak ve böylece sizlerin hasta ve hastaneye uyumu daha kolaylaşacaktır. Bunun yanı sıra seçmeli dersler ile de topluma önder olacak bir birey olmanın sorumluluğu gereği size çeşitli bilgi ve beceriler kazandırılacaktır.

Dönem IV ve V’te ise “Klinik Dönemi” olarak adlandırılmakta yerleşkemizde yer alan hastanemizde, alanında yetkin hocalarımızın eşliğinde ve gözetiminde teorik ve uygulama eğitimini kapsayan “Disipliner” bir eğitim-öğretim alacaksınız.

Dönem VI ise “İnternlik” olarak adlandırılmakta ve kesintisiz 365 gün sürecek olan bir eğitim-öğretim dönemini kapsamaktadır. Bu dönemde ilk beş yılda edindiğiniz bilgi ve becerileri yine hocalarımızın eşlik ve gözetiminde uygulama şansı bulacak ve yeni bilgi- tecrübeler kazanacaksınız.

Hekimlik sevmeden yapılacak mesleklerden biri değildir. Bu yüzden mesleğinizi seviniz ve daha önemlisi saygı gösteriniz. Mesleğinize saygı göstermek demek; Dersinize zamanında girmek, dersinizi dikkatlice dinlemek, bilgiyi öğrenmek, konuyu içselleştirmek ve ileride kullanmak gerektiğinde sorunsuz kullanabilmek demektir. Mesleğinize saygı demek; Meslek büyükleriniz olan hocalarınıza saygı göstermek, Tıbbi Deontoloji kurallarına uymak demektir. Unutmayınız Hekimlik mesleği bir usta-çırak eğitimidir. Nihayet bunun bir göstergesi olarak, “Beyaz Önlük Giyme” törenleri yapılmaktadır. Ustalarınız olan hocalarınız kendi elleri ile beyaz önlüğü size giydirmektedirler.

Sağlık hizmeti sunumu bir bütündür. İş arkadaşlarınızla ilişkilerinizde saygılı, ölçülü ve kolektif çalışmaya açık olun. Öğrencilik hayatınızda kazanacağınız bu alışkanlık ileriki meslek hayatınızda size çok olumlu şeyler katacaktır.

Sevgili Öğrenciler, 

Sorgulayın, tartışın, eleştirin ama eleştiriye de açık olun. Eleştirileriniz öğrenmeyi, gelişmeyi, olumluyu tetiklesin, size katkı sağlasın. Vaktimizi ve enerjimizi hep birlikte iyi yönde gelişme için kullanalım.

Hepinize başarılı bir Eğitim-Öğretim hayatı diliyorum.

 

Prof. Dr. Nail YILMAZ

Tıp Fakültesi Vekil Dekanı