Tıp Fakültesi

Dekan Mesajı 

 

Sevgili öğrenciler,

Öncelikle böylesi kutsal bir mesleki alanda yürümeyi seçtiğiniz için sizleri kutlarım. Bu kutlu yürüyüşün sonunda elde edeceğiniz hekim ünvanı ile pek çok insana şifa dağıtacak, dertlerine derman olacaksınız. İşte bu nedenle bu yoldan güzel geçmelisiniz. Bu yürüyüş esnasında dağarcığınızda yeterli bilgi ve deneyimi biriktirmelisiniz.  Bizler İstanbul Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri olarak bu yolculuğunuzda hep yanınızda olacağız ve sizlere önderlik edeceğiz.

Toplumun güncel sağlık gereksinimlerine cevap verebilecek, tıbbi bilgi ve beceri sahibi, değişime liderlik eden, iletişimi güçlü, ekip çalışmasına yatkın, araştırmacı, alanında yetkin ve donanımlı hekimler yetiştirmeyi hedeflemekteyiz.

Sevgili gençler altı yıllık uzun ve meşakkatli bir eğitim dönemi sizleri beklemektedir. Tıp Fakültemizde “Entegre Eğitim Modeli ile Ulusal Çekirdek Eğitim Programı” na uygun ders programımızla eğitim vermekteyiz. İlk üç yıl temel tıp eğitimi ağırlıklı bir eğitim ile tıbbi bilgilerinizi yoğunlaştıracaksınız. Daha sonraki iki yıl tıp alanındaki tüm klinik branşları inceleyecek hem teorik hem de pratik açıdan yeterli bilgi donanımına ulaşacaksınız. Son yılınızda intörn doktor olarak bizlerle birlikte kliniklerde uygulama etkinliklerinizi yürüteceksiniz. Son yılınız yoğun klinik uygulamaları ile geçecek tecrübe dağarcığınız gittikçe dolacaktır. Sevgili gençler altı yılın sonunda sizleri tebrik edecek ve yeni doktorlar olarak aramıza hoşgeldiniz diyeceğiz.

Evet bütün bunlar kolay olmayacak biliyorum oldukça zorlu bir altı yıl geçireceksiniz. Çok çalışmanız gerekecek. Dinlenme ve eğlenceye ayıracağınız zaman başka meslekleri tercih etmiş arkadaşlarınıza göre daha az olabilir. Daha yoğun bir dönem eğitim görerek daha çok yorulabilirsiniz. Sakın umutsuzluğa kapılmayın çünkü sonunda elde edeceğiniz doktor ünvanı hiçbir şeyle kıyaslanamayacak değerdedir. Mesleğin verdiği manevi hazzın değeri hiçbir şeyle kıyaslanamaz.

İstanbul Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak temel teorik eğitim, üst düzey simülasyonlu laboratuvar eğitimi ve klinik bilimlerdeki eğitimler ile profesyonel etik değerlere sahip, hasta güvenliğini ön planda tutan mezunlar veriyoruz.

Sevgili gençler gerek eğitim gerekse sonrasındaki mesleki hayatınız boyunca etik ve deontolojik kurallara çok dikkat ediniz. Meslektaşlarınıza karşı daima sevgi ve saygıda kusur etmeyiniz. Eğitim hayatınız boyunca arkadaşlarınıza ve sizi yetiştiren hocalarınıza her zaman sevgi ve saygı ile yaklaşınız. Bu davranışınızı mezun olduktan sonra da koruyunuz. En kızgın olduğunuz anlarda veya hakkınızı korurken dahi saygın duruşunuzu bozmayınız. Her zaman için topluma örnek medeni davranışlar sergileyiniz. Unutmayın ki sizlerin topluma sadece şifa dağıtma göreviniz yoktur; aynı zamanda sizler güvenilir, örnek, önder liderlersiniz.

 

Prof. Dr. Rıza RIZALAR

Tıp Fakültesi Vekil Dekanı